Základ štítu tvoří dřevěná deska, zhotovená z jednoho kusu dřeva, nebo klížených štípaných prken (nález z La Téne či v Hjortspringu), či přepychovější z klížených, křížem překládaných dýh (nález v Káhiře).
Materiálem je dub, lípa, olše, javor a bříza. Deska štítu je rovná, někdy mírně prohnutá ve svislé ose. V průřezu se deska ztenčuje směrem k okraji cca z 1,2 cm až na 0,4 cm (zřejmě kvůli váze). Tvar je nejčastěji oválný 125x50 cm. Uprostřed desky je oválný otvor pro ruku bojovníka. Povrch desky je potažen nevydělanou kůží. Ta se natahovala „za mokra“, po vyschnutí těsně přilnula k platu a vytvrdla.
Středem štítu po svislé ose se táhne dřevěné žebro, zvyšující pevnost štítu. Uprostřed je vypouklé, z vnitrní části má dutinu pro ruku bojovníka. Další částí štítu je kovová puklice, chránící střed štítu. Její funkce byla dvojí. Chránit ruku bojovníka, a pakliže štít mel žebro, byla jeho hlavním fixačním prvkem. Tvary puklic byly různé, nejčastěji ale pásové, kryjící vypouklý střed žebra. Na vnitřní straně štítu je železné držadlo obložené kůží, lýkem nebo dřevem. Poslední důležitou částí štítu je kování okraje. Byl okovaný buď pouze na spodním okraji nebo na horním a spodním okraji, nebo po celém obvodu. Okraje levnějších štítů byly zřejmě místo kování zpevněny pásem tvrdé kůže.
Štíty nejstaršího laténského období jsou celodřevěné, puklicemi jsou opatřeny až štíty mladší.
Část reliéfní výzdoby svatyně v Pergamonu s vyobrazením keltského štítu s pásovou puklicí (podle H. Polenze)
Odkazy:
3.07.4.2.9 Výrobky - zbraně, vybavení bojovníka - kování štítu
3.07.4.2.9 Výrobky - zbraně, vybavení bojovníka - puklice
3.12.10 Zpracování dřeva - Výroba štítu