Nejvýše položené hradiště (až 985 m n. m.) bylo vybudováno již v době halštatské. Lokace: Obec: Nicov, Studenec | Okres: Prachatice | Jihočeský kraj, | Region Šumava | Expozice: Hradiště | Kultovní místo | Naučná stezka Datování: Keltové
Nejvýše položené hradiště (až 985 m n. m.) bylo vybudováno již v době halštatské. Akropole je opevněna zdvojenými kamennými hradbami, z východu prudkým svahem, spadajícím k říčce Losenici. Kvůli drsnému klimatu nebylo obydleno a důvod jeho stavby se dosud hledá, pravděpodobně zde docházelo ke konání náboženských obřadů.
Obří hrad 1 (kat. úz. Studenec, okr. Prachatice) - v nadmořské výšce bezmála tisíce metrů na skalním ostrohu nad říčkou Losenicí, zhruba 1,5 km západně od Horského hotelu v bývalé vsi Popelná, se setkáme s hradištěm o výměře 2,5 ha, které je ohrazeno kamennými valy o délce minimálně 370 m. Vlastní jádro tvoří akropole, k níž je na západní straně předsunuto předhradí. Po objevu hradiště historikem Augustem Sedláčkem roku 1908 zde řada archeologů položila 98 „bezvýsledných" sond. Až prostřednictvím detektorů kovů v letech 1998-99, kdy se ve vnitřním areálu, ale i na srázu pod Obřím hradem nalezlo 13 keltských mincí a další předměty, víme o přítomnosti Keltů ve 2.-1. století. Dřívější hypotézy o funkci Obřího hradu jako strážiště rýžovnfků zlata nebo ochraně stezky se změnily ve prospěch názoru o jeho kultovním a shromažďovacím významu.
Jiří Waldhauser, Encyklopedie Keltů
GPS: 49°6 9.73"N; 13°35 30.1"E
Foto: © Horák V., 2003, Keltoi
Upozornění!
Archeologické výzkumy mohou provádět, podle zákona č. 20/1987 Sb. pouze AÚ AV ČR a další oprávněné odborné organizace, které mají povolení od Ministerstva kultury ČR. Vyhledávání pomocí detektorů a dalších pomůcek je nezákonné a trestné!