Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

3.07.4.2.5 Výrobky - nářadí v domácnosti - nůžky

Železné pérové nůžky sloužily zejména ke stříhání vlny ovcí.

nůžky

Pérové nůžky s týlem tvaru omega a s čepelemi s oblým týlem; špičky čepeli odlomeny. Délka 166 mm; hmotnost 43,5 g, nález Bězdědovice

nůžkynůžky

Pérové nůžky s týlem tvaru omega a s čepelemi s oblým týlem, ve dvou fragmentech; konce čepelí odlomeny. Délka 168; hmotnost 46,5 g, nález Bězdědovice

Oba zachované exempláře z Bezdědovic náleží do skupiny nůžek s obloukovitým týlem tvaru omega o délce 168 a 166 mm. Tyto pérové nůžky patří také do okruhu keltských vynálezů a jejich vývoj lze sledovat od časné doby laténské (LT A - 5./4. stol. př. n. 1.) až v podstatě do současnosti. Někdy se v hrobech vyskytnou společně s břitvami a jsou proto řazeny do skupiny toaletní výbavy jednotlivce.
Chronologicky starší jsou nůžky s U-týiem, tvaiy s omega týlem se objevují až od střední doby laténské a jsou pak charakteristické pro mladší až pozdní dobu laténskou (LT C/D - 2. až 1. stol. př. n. l.) a jejich délka dosahuje 16-30 cm. Kromě nálezů na oppidech a sídlištích se často objevují i v hromadných nálezech železných předmětů.

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE LT 3.07 Železo

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo