Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

3.16.4.1 Korále, perly

Skleněné perly a korále byly velmi oblíbeným šperkem.

V časně laténském stylu LT B1 - jsou vyráběny v oblasti Karpatské kotliny amforivité perly (Blučina, Brno-Horní Heršpice, Mutěnice, Přítluky).
V pozdní době laténské jsou skleněné perly velmi oblíbené a jsou také vyráběny skleněné náramky.
Staré Hradisko - velký nálezový soubor - tzv. ringperly - velké kroužkové perly různých barevných provedení (jednobarevné z čirého, nažloutlého, zeleného nebo purpurového skla, dále dvoubarevné se šroubovicí, tečkami nebo radiálním pruhováním světlou barvou v tmavším základním materiálu.
Dále menší a droboučké kroužkové perly převážně z modrého (kobaltového) skla, třínohé perly s očky, vysoké válcovité perly zdobené jinobarevnou šroubovicí, atd. str. 103
Němčice nad Hanou -
Skleněné perly byly vyráběny v domácích dílnách z předem připravené skloviny.
Zbarvení perel bylo vyráběno přidáváním různých kysličníků kovů, např. modrá barva kysličník kobaltu, purpurové kysličník manganu, hnědá kysličník železa, zelená kysličník mědi, průzračné mají více kysličník cínu.
Perly se formovaly tažením a dalším formováním často dvou různě zbarvených částí, náramky odstředivou silou otáčením žhavého polotovaru na rozžhavené železné tyčince.

phoca thumb m korale2phoca thumb m korale1

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE LT 3.16 Sklo

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo