Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

3.08 Zlato

Zlato v době laténské bylo používáno k výrobě šperků a hlavně k výrobě mincí. Tím se podstatně zvýšila spotřeba zlata.

Zlato z dosud naletených laténských předmětů mělo obsah přes 90%. Zbytek slitiny tvořilo stříbro (do 10%) nebo měď (1%). Kromě přírodního zlata byly využívány i slitiny obsahující vyšší podíl mědi nebo olova. Podle J. Waldhausera je odhad dochovaného množství zpracovaného zlata přes 50 kg (především mincí).

Zdroj zlata
Zlato mohlo být získáváno jednak těžbou na povrch nebo těžebními jámami, popř. i šachtami. Druhý způsob těžby tvořilo rýžování. Místa těžby se předpokládají ve středních, jižních a jihozápadních Čechách. Předpokládá se, že naleziště známá ve středověku mohla být známa již v době laténské. Na několika místech byla nalezena laténská keramika v sejpech (Kašprské Hory, Velhartice). Podle přírodovědných analýz bylo používáno zlato o vysoké ryzosti, pravděpodobě říční, které se již dále tavilo bez dalších přísad.

Šperkařské zpracování
Zpracování zlata se líšilo podle toho, co se vyrábělo. Zlato pro výrobu ozdob se tavilo v miskovitých či vaničkovitých keramických tyglících o průměru 20-100 mm (nálezy Závist, Stradonice).

Mince
Výroba mincí měla dvě fáze, výrobit střížek a potom razit vzor. Střížky se vyráběly pomocí mincovnických destiček. Jedná se o ploché destičky obsahující okrouhlé důlky, které odpovídají velikosti odlévaných mincí. Průměr důlků je 8-21 mm, hloubka 3-6,5 mm (nálezy Závist, Stradonice, Hrazany, Třísov).

Zdroj: Archeologie pravěkých Čech 7 - Doba laténská

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo