Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

1.4.2 Kopí a oštěp

Jaký je rozdíl mezi kopím a oštěpem? Především užitný a také ve velikosti a provedení.

Kopí
Celé kopí bylo dlouhé 145-300 cm, nejčastěji však dosahovalo kolem 220 cm. Železný hrot byl tenký a ostrý, se středovým žebrem a tulejkou. Měl většinou délku 17,5 - 46,8 cm, nejčastěji však kolem 30 cm. Hroty byly různých tvaru, nejčastěji úzké a protáhlé, ale můžeme se setkat i s listovými, až 15 cm širokými hroty (např. v hrobovém nálezu Blučina).
Do tulejky je zasazeno dřevěné ratiště z tvrdého dřeva. Ratiště je zakončeno železnou botkou (okovanou špicí), dlouhou 6-11 cm. Ta spíše než k boji sloužila k zabodnutí do země.

Oštěp
Oštěp svou konstrukcí připomínal kopí, byl však menší a lehcí. Železný hrot byl protáhlý, ale menší než u kopí. Ratiště bylo vyrobeno z měkkého dřeva, bylo méně masivní a nebylo zakončeno botkou. Celková délka oštěpu se pohybovala okolo 150 cm.

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Kopí

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo